Celý náš život je vlastně jen permanentní vyvažování mezi různými extrémy. Týká se to všech oblastí našeho života od vyvažování mezi zdravým a nezdravým jídlem přes způsoby vydělávání na živobytí, řešení mezilidských vztahů, nebo třeba jen rozhodování, co si koupíme v drogerii za mýdlo. Stále stojí proti sobě nějaká potenciální rozhodnutí a my hledáme rovnováhu.

A  zároveň hledáme definitivní řešení. Snažíme se najít to jediné „dobré“. Finální ideál. A on není k nalezení. Svět není černý nebo bílý, ale šedivý, černobílý, mourovatý..

V poslední době stále sílí trend, kdy lidé vyhledávají tzv. minimalistickou obuv. Chtějí si pořizovat na běhání Vibramovy „pětiprsty“, řeší jestli neběhat třeba v sandálech, nebo utrácejí za nejnovější módní minimalistické šlupky od SoftStar, TerraPlany, Merrellu, nebo jiných starých i nových firem, které se chytly trendu. A na jednu stranu je to parádní, protože konečně existuje ta „správná“ alternativa k tunám gumy pod patou, ale  když  uděláte krok zpět a podíváte se na celý ten kolotoč „minimalismu“, neubráníte se smíchu. Někde nám tu zmizel původní význam slova:

1. Minimalismus je zatraceně maximalistický
Myslím ten minimalismus, který nám prodávají velcí výrobci (ale i ti menší) pod nálepkou „zdravého běhání“ nebo „bosého běhu“. Minimalismus, který stojí přes tři tisíce už moc minimalistický není. Technika prodeje a argumentace je úplně stejná jako u jakékoli jiné obuvi, u jakéhokoli jiného zboží. Používá stejné taktiky, polopravdy a nepravdy, jako trh s botami odpruženými. Když vám v obchodě prodávají boty, co napraví vaši „pronaci“ nebo „supinaci“, málokdy (spíš nikdy) řeknou, proč by vůbec měla být napravována, stejně tak když vám někdo chce prodat nějakou „minimální“ botu, spíš argumentuje knihou Born to Run, než nějakým seriózním výzkumem. Prostě tah na branku.

A vzhledem k marketingovému kolotoči, který se kolem bot rozjíždí, je jasné, že je potřeba na něj někde vzít. Je obrovským paradoxem, že tzv. minimalistická obuv je stejně drahá jako obuv speciálně odpružená která sofistikovaně upravuje pohyb nohy.. Je to stejný stroj, který prodával boty s třemi centimetry gumy na podrážce, je to stejný stroj, který by prodával na běhání přeskáče, kdyby je někdo kupoval. A je dobré si to uvědomit. Z velkých výrobců se přes noc nestali hodní strýčkové, kterým jde o blaho našich nohou. Jen spustili novou výrobu.

2. Minimalismus vs. Barefoot
Je vtipné, že obrovská část výrobců označuje své výrobky slovem „BAREFOOT“. A přitom běh naboso se vyznačuje jednou zásadní věcí – je naboso. Tedy bez bot. A všechny tzv. minimalistické boty jen narušují (více či méně) plný kontakt nohy se zemí. Je důležité si uvědomit, že žádná obuv nemůže nahradit tréninkový a technický efekt bosého běhu. A přitom plno lidí vstupuje do světa minimalistické obuvi se záměrem „běhat naboso“.

 

3. Minimal je IN.
V kurzu je dneska „minimalismus“, „běhání naboso“ (ideálně v šlupkách za trojku) a „běh přes špičku“. A lidé se do těchto oblastí vrhají po hlavě, bez rozmyslu, bez sebemenšího průzkumu teritoria, nástrah, možných cest. „Všichni běhají ve fajffingrech, neměl bych si je pořídit taky?“ A přitom je třeba ani nenapadne, že před koupí nějaké sofistikované boty s nízkou podrážkou je dobré zkrátka zout boty a zkusit se rozběhnout bez nich..

4. Minimalismus a jednoduchost.
Z minimalismu se stal maximalistický trend. A úplně se vytrácí fakt, že minimalismus z podstaty slova znamená redukci na to nejdpodstatnější – na základ samotný.

_____________________________________________________________________________________________

V žádném případě nechci, aby tohle působilo jako litanie proti minimalistické obuvi. Naopak – jsem přesvědčen, že je mnohem lepší a z hlediska těla vhodnější, než mnohé odpružené a pohyb kontrolující boty, ale je dobré si ukázat, že je to také jen trend, extrém a v tuto chvíli i komerční tlak. Sám jsem uběhl stovky kilometrů v „pětiprstech“ a protože podmínky ve kterých běhám nejsou nakolněny stálému běhání bosky, musím hledat alternativy. Ale vždy se snažím si uvědomit, že jde jen o to vsunout mezi nohu a zem plát nějaké gumy, která mě má chránit před střepy a dalším zbytečným poraněním.

 

[Chodím teď po městě ve skvělé minimalistické obuvi za méně než pětikilo, která sice není prodávaná pod značkou Barefoot ani Minimal, ale soudruzi v Číně štetřili a výsledek je víc než perfektní:)) ]

Boty jsou „jen“ nástroj.

Bez nás se nepohnou z místa. Tak jim nedávejme víc váhy, než si zaslouží.

Dokonalým strojem na běh jsme my sami.

This site is protected by Comment SPAM Wiper.