…poznámka z výletu na expo .. maratonské expo.

Michal Dobiáš mi před několika dny nadhodil, že v rámci maratonského Expa v Holešovicích bude i jakási panelová diskuse na téma boty a ne-boty. Oficiální název v programu zněl „Beseda o vývoji konstrukce bot, minimalismu, shoe selector„, diskuse podnícená nedostačující funkčností online softwaru na výběr správné běžecké obuvi, dostupné na behej.com. Mám podvědomou obrannou tendenci se podobným akcím vyhýbat, protože většinou končí nesmyslnou duální diskusí: levá vs. pravá, dobro vs. zlo, bota vs. nebota. Ale protože jede z panelistů měl být i Michal, v malém časovém okně  jsem se vydal do Holešovic.

Samotnou diskusi nemohu hodnotit, protože jsem utekl velmi záhy: demonstrace rozdílu mezi „normální“ a „minimalistickou“ botou od produktového manažera Inov8 a složení panelu mě přesvědčila, že se těžko dozvím něco zásadně nového a tak jsem zmizel. Předtím jsem ale stihl potkat Petera Faboka, kterého bych rád viděl v záříjovém FokusuČT24 o běhu. Peter běhá bos a sálá z něj pozitivní energie.

Pozitivní energie ale nesálá z celého Maratonského expa. To má s během pramálo společného. Je to přehlídka věcí, které se předvádějí, pomůcek k dosažení dokonalosti, rychlosti, výkonnosti. Dokonalý marketing, který upřednostňuje výkon před prožitkem.

Jak jsem mizel z veletrhu běžecké marnosti, potkal jsem Dagmar. Chvíli jsme se bavili a shodli se na pocitu strašidelnosti, který na nás z akce sálá. Pak Dagmar řekla krásnou větu: „V poslední době nemám ani pocit, že by běhání mělo něco společnýho se sportem… prostě dýchám a pohybuju se. A dokud budu dýchat, poběžím ..“. Běh je v nás a tryská zevnitř. Nemůžeme si ho obléknout ani nazout ani ho spolknout nebo vypít.

Run Free.

 

This site is protected by Comment SPAM Wiper.