Yes. Pečlivý nástěnkář připravil další koktejl linek, odkazů, videí a kontextualit.

1/ WS100

Jeden z nejzajímavějších ultratrailových závodů WesternStates100 zná vítěze. Všechny ostatní předběhl Kilan Jornet Burgada. Tenhle mladík má očividně pohyb v sobě tak hluboko, že mu to asi běhá skoro samo (no jasně neběhá mu to samo, musí trénovat jak zjednanej, ale působí zatraceně lehce).. Je mimo jiné i držitelem rekordu výběhu a seběhu Kilimanjara (7:14) a dvojnásobný vítěz UTMB. Masakr.

Držitel rekordu trati a favorit závodu Western States Geoff se postupně propadal až na dvacátédruhé místo a na šestapadesáté míli to zabalil. Sám o tom píše tady. To nemění nic na tom, že je to parádní běžec (jeho rekordní čas z loňska zůstává nepřekonán), jak ukazuje i tohle krásný video z dílny Joela Wolperta:

 

________________________________________________

2. Krupicka a koleno

Tohle bolí i na dálku. Anton Krupicka, mnohonásobný vítěz mnoha ultraběhů, bežec do morku kostí a sympatický hipík s česky znějícím jménem si rozbil koleno. Banální pád vyústil v odštípnutí kousku kolenní kosti a bude znamenat cca 12 týdnů pauzu a pak pppoooommmalý rozběh.. Pro někoho, kdo běhá týdně neuvěřitelné objemy stovek kilometrů to musí být zásadní rána, nejen fyzická, ale hlavně psychická. Hodně síly!

http://antonkrupicka.blogspot.com/2011/06/bit-of-break.html

Joel Wolpert točil i s Krupickou, takže je na místě mrknout i na tohle krásný běžecký video:

________________________________________________

3. Dál a zpátky domů. Do hor. Do Krkonoš.
Excelentní zápisek z Krakonošovy stovky od Martiny Němečkové najdete na jejím blogu zde:

http://ultra-mapo.webnode.cz/news/krakonoska/

________________________________________________

4. Viktor Machek sepsal seznam důvodů proč stále běhá. Tohle bych z fleku podepsal. Několikrát:

http://vm75.com/proc-stale-jeste-beham

________________________________________________

5. Vlastně na podobné téma píše Scott Jurek na stránkách časopisu Competitor. Běh není jen disciplína, ve které můžeme být dobří, špatní, zlepšovat se a  vyvíjet, ale je to i cesta, která nás může naučit mnohé o nás samotných.

Běhejme a hledejme odpovědi na otázky, protože nezávisle na tom, kolik jsme už uběhli, stále jsou před námi další odpovědi. Běh je cesta, jak se dozvědět něco víc, o tom, kdo jsme. A jediné, co k tomu potřebujeme, je volná silnice a touha objevovat.

http://running.competitor.com/2011/05/inside-the-magazine/the-long-run-what-running-can-teach-us_27727

________________________________________________

6. Pokud žijete v nějaké hodně placaté oblasti, kde kopce široko daleko nevidět a potřebujete natrénovat na UltraTrail du MontBlanc (třeba chcete předběhnout Jorneta), mohl by se vám hodit tenhle návod jak obrousit pneumatiku:

http://marshallulrich.com/blog/tire-drag/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=tire-drag

________________________________________________

7. Metodika výběru bot je sra*ka! Můj oblíbenec Jason Robillard projel mnoho obchodů se sportem a běžeckou obuví, kde se tvářil jako začátečník a nechal si naordinovat botu, která je pro něj „vhodná“. Nejen že při tom zjistil, že metody zjišťování způsobu došlapu, výšky klenby, pronací, supinací a dalších -ací jsou podivné a mají pokaždé trochu jiné výsledky, ale že personál, který je provádí nemá nejmenší tušení, proč by se měly boty vybírat právě takhle a na čem jsou „nejmodernější metody výběru bot“ založeny. V dalším průzkumu narazil dokonce na úplnou absenci jakékoli vědecké podpory těchto testovacích metod. Naopak našel studii, která tvrdí, že náš současný přístup k výběru bot je potenciálně nebezpečný pro zdraví nohou (paradoxně jeden z autorů studie je výzkumník Nike). .. Proto Robillard sepsal tuto otevřenou výzvu všem, koho se to týká, aby obhájili současné postupy, kterými se pasují boty na nohy běžců.

http://barefootrunninguniversity.com/2011/06/01/the-shoe-fitting-process-is-bullshit-an-open-letter-to-shoe-salespeople/

________________________________________________

8. A závěrem jeden přehledný text, který odpovídá na otázku: „teď už běhám v minimálních botách/naboso. jakto, že zranění pokračují..?“. Běžecká forma je zkrátka souhrnem všech faktorů, které jí ovlivňují, včetně stravy, životosprávy dalšího pohybu atd.

Ano, správná obuv je důležitá, ale pokud bych měl vybrat jeden faktor, který ovlivní atletovu formu, bude to buď to, co jí, nebo to jakým způsobem trénuje..

http://zero-drop.com/?p=2724

________________________________________________

Pro dnešek vše.

#runrunrun

HD\

This site is protected by Comment SPAM Wiper.